budujemy




nasz plan pracy aktualny na dziś (maj 2022)

Zdajemy sobie sprawę, że wszystko to nie będzie się działo samo w oparciu jedynie o dobre chęci i silną wolę uczestników.

  • Obiecujemy objąć opieką merytoryczną wszystkie grupy i wszystkich uczestników Projektu.

  • Zaplanowaliśmy wstępne wizyty w każdej ze szkół, która tylko wyrazi chęć uczestnictwa w Projekcie, w czasie których opowiemy tak o tym, czym jest promieniowanie kosmiczne, na czym polega jego badanie i po co w ogóle się je bada i co szczegółowo zamierzamy zrobić w naszym Projekcie.

  • Zanim jeszcze do szkół trafią zestawy pomiarowe chcemy przeprowadzić coś w rodzaju szkolenia przewidzianego przede wszystkim dla nauczycieli, gdzie opowiemy o szczegółach i możliwościach wykorzystania zestawów w procesie dydaktycznym i o tym, jak mogą one posłużyć do wspomożenia realizacji programu nauczania fizyki współczesnej w szkole.

  • Przewidujemy w następnej kolejności spotkania z grupami uczniów. W zależności od potrzeb, czy to w szkole, czy na Uczelni, w wąskim lub szerokim gronie. Będziemy na nich omawiać zagadnienia: ogólne, fizyki promieniowania kosmicznego i szczegółowe techniki i realizacji konkretnych pomiarów.

  • Być może będą chętni na zaangażowanie się w budowę samych detektorów i stacji centralnych. Wtedy zajmiemy się nimi na warsztatach, jakie zorganizujemy na Uczelni.

  • Bardzo liczymy też na uczniów lubiących i umiejących programować. Jest i na pewno zawsze będzie dla nich mnóstwo pracy w Projekcie. Współczesnej fizyki nie da się uprawiać bez odpowiednich narzędzi programistycznych.

  • W społeczności Projektu bardzo ważnym będzie komunikacja przez strony internetowe, media społecznościowe i inne znane uczniom doskonale sposoby. Prowadzenie szkolnych funpage'ów Projektu ma duże znaczenie dla rozpropagowania naszej idei i przykładamy do tego dużą wagę.

  • Poza spotkaniami w internecie planujemy też wydarzenia „w realu”. Na pewno po jakimś czasie działania Projektu zorganizujemy na Uniwersytecie dużą konferencję prezentującą pierwsze wyniki naszej (Waszej) pracy. Nie da się ukryć, że liczymy na sukces.

W planach mamy rozbudowę Projektu o kolejne szkoły i rozszerzanie proponowanej idei na cały kraj. Wiemy, że są zainteresowane szkoły z bardzo odległych miejscowości, a nawet mamy głosy z innych, czasem dość egzotycznych krajów. Projekt ma perspektywy i za jakiś czas aktywności uczniów mogą rozciągnąć się bardzo szeroko.

Jeśli chodzi o fizyczne konstruowanie hardware'u to mamy dziś (maj 2022) działający prototyp stacji pomiarowej. Cztery detektory i stację centralną połączoną z komputerem pokazującym wyniki "on line" i zapisującym je na dysku.

Pokaz planowany jest na 11 maja godz. 12:30 w Dużej Auli na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.