aktualności




na początku roku (2024) w Krakowie odbyło się spotkanie Współpracy CREDO i na nim przedstawiliśmy krótką opowieść o tym, co się nowego u nas dzieje i co zdarzyło się w ostatnim czasie. 

od 13 do 16 lutego 2023 w Krakowie odbyła się konferencja "Particle Astrophysics in Poland 2022". Na konferencji tej zaprezentowaliśmy plakat Michała Karbowiaka (obok), a Tadeusz Wibig wygłosił krótkie wystąpienie "CREDO-Maze Project; Extensive system of local EAS mini-arrays” 

Zaczyna się nowy rok szkolny skończyły się wakacje i zaczynają się lekcje. Do pierwszych klas przyszli nowi uczniowie i jest to właściwy moment, aby zaproponować im udział w naszym przedsięwzięciu. Mam nadzieje, że uczniowie, którzy już o Projekcie słyszeli, niecierpliwie czekają na kolejne działania i akcje. I w związku z tym informujemy o naszych planach na najbliższy czas.

Liczymy, że uda się w ten sposób wyłonić grupę chętnych i gotowych do pracy uczniów w każdej szkole. Bez tego nie posuniemy się dalej.

To działania planowane na teraz. Gdyby ktoś miał jeszcze jakąś inną propozycję, która nie przyszła nam do głowy, jesteśmy oczywiście otwarci. Czekamy też na uwagi, co do powyższych punktów.

W pierwszych dniach września w Krakowie odbył sie II Kongres Nauczycieli Fizyki. Przedstawiliśmy na nim nasz Projekt na wykładzie "Doświadczanie fizyki współczesnej". Wzbudził on, rzecz jasna, zainteresowanie i to na tyle duże, że Nauczycielka Fizyki z województwa śląskiego zgłosiła zdecydowaną chęć udziału w Projekcie CREDO-Maze. Uczniowe w jej szkole uczestniczą już w projekcie CREDO, są więc zaznajomieni z problematyką promieniowania kosmicznego i myślę, że bedziemy mogli niebawem nawiązać z nimi ściślejszą współpracę. 

Impreza Festiwalowa udała się, czego się spodziewaliśmy. Odwiedził nas przy tej okazji Dyrektor Wydziału Łódzkiego Kuratorium Oświaty, który nasz projekt wspiera i mu w jakimś sensie patronuje.

Na wykład nasz  i prezentacje zapisali się uczniowie z XXIX LO z Łodzi  (30), LO z Poddębic (30), LO im. Adama Mickiewicza z Żychlina (27), Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Głowna (24) , XXX LO z Łodzi  (25), X technikum z Łodzi (20), Szkoły Podstawowej im. 4. Pułku Piechoty Legionów z Zapolic (10) i 11 SP z Tomaszowa Mazowieckiego (40). W sumie byłoby ich 206, ale Tomaszów nie dojechał i było tylko (!) 166. 

Kilka zdjęć do obejrzenia w naszej galerii.

11 maja o godzinie 12:30 w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Dużej Auli Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się coś, co można by nazwać wykładem z pokazem „Kosmos widziany z Łodzihttps://program.festival.łódź.pl/impreza/szczegoly?id=2024. Zaprezentujemy tam i ideę całości, i pokażemy gotową już szkolną stację pomiarową.

Zapraszamy Wszystkich!