aktualności
na początku roku (2024) w Krakowie odbyło się spotkanie Współpracy CREDO i na nim przedstawiliśmy krótką opowieść o tym, co się nowego u nas dzieje i co zdarzyło się w ostatnim czasie.
od 13 do 16 lutego 2023 w Krakowie odbyła się konferencja "Particle Astrophysics in Poland 2022". Na konferencji tej zaprezentowaliśmy plakat Michała Karbowiaka (obok), a Tadeusz Wibig wygłosił krótkie wystąpienie "CREDO-Maze Project; Extensive system of local EAS mini-arrays”
Zaczyna się nowy rok szkolny skończyły się wakacje i zaczynają się lekcje. Do pierwszych klas przyszli nowi uczniowie i jest to właściwy moment, aby zaproponować im udział w naszym przedsięwzięciu. Mam nadzieje, że uczniowie, którzy już o Projekcie słyszeli, niecierpliwie czekają na kolejne działania i akcje. I w związku z tym informujemy o naszych planach na najbliższy czas.
Po pierwsze najpewniej już we wrześniu, a może przy nieprzewidzianym poślizgu, w październiku, pierwsza szkolna aparatura wielkopękowa zostanie przekazana pierwszej szkole. Następnie kolejne będą już rozdawane bez zbędnej zwłoki, raczej szybciej niż później. W tej chwili trwa końcowe testowanie całości i prace nad systemem zbierania danych.
Oprogramowanie do analizy danych w wersji najprostszej jest gotowe, ale kolejne narzędzia do obrazowania i przeglądania wyników są i będą stale powstawały. Chętnie do pracy w tym temacie są mile widziani. Proponujemy powołanie międzyszkolnej grupy informatyków/programistów. Być może znajdzie się grupka kilku osób zainteresowanych tym tematem. Przygotowani jesteśmy do przeprowadzenia z nimi wstępnych zajęć informacyjnych i do opieki merytorycznej przy dalszych działaniach.
Zanim szkoły dostaną własne aparatury chcemy przeprowadzić zajęcia/wykłady wprowadzające dla szerokiego forum uczniów. Wydaje się, że najlepszym sposobem jest odwiedzanie kolejno wszystkich uczestniczących w Projekcie szkół z wykładami z fizyki (!?) promieniowania kosmicznego i fizyki w ogóle. Po części mają one mieć charakter „reklamowy” wyjaśniający znaczenie pracy każdego szkolnego zespołu „Kosmosu” i namawianie uczniów do podjęcia wyzwania. Po każdym z takich wykładów zaprosimy tych, których udało się namówić, do odwiedzenia Wydziału Fizyki i na kolejne zajęcia już bardziej praktyczne.
Liczymy, że uda się w ten sposób wyłonić grupę chętnych i gotowych do pracy uczniów w każdej szkole. Bez tego nie posuniemy się dalej.
Doświadczenie z zestawem czterech detektorów, jakie wykonywaliśmy przed wakacjami będą kontynuowane w podobnej formie podczas wizyt na Wydziale. Z czasem zaproponujemy doświadczenia do wykonania w szkołach, które otrzymają zestawy detektorów. W „Fizyce w Szkole” w końcu sierpnia ukazał się kolejny (drugi) artykuł o naszym Projekcie i pomiarach robionych przez uczniów. Zachęcam do rzucenia okiem. Trzecie tekst planowany jest w październiku.
Jest też propozycja, aby na Wydziale Fizyki w miarę regularnie, raz na miesiąc, albo i częściej odbywały się ogólne spotkania członków projektu CREDO-Maze, Seminaria Projektu „Kosmos widziany z Łodzi”, na których omawialibyśmy prace związane z fizyką, jaką chcemy uprawiać, ale także podsumowywalibyśmy działania w szkołach. Jest pomysł, aby było to też forum do prezentacji krótkich (10 min?) wystąpień przygotowywanych przez uczniów, uczestników Projektu dotyczących rozmaitych ciekawych tematów związanych bardziej, lub mniej z fizyką, astrofizyką, astronomią itp.
To działania planowane na teraz. Gdyby ktoś miał jeszcze jakąś inną propozycję, która nie przyszła nam do głowy, jesteśmy oczywiście otwarci. Czekamy też na uwagi, co do powyższych punktów.
W pierwszych dniach września w Krakowie odbył sie II Kongres Nauczycieli Fizyki. Przedstawiliśmy na nim nasz Projekt na wykładzie "Doświadczanie fizyki współczesnej". Wzbudził on, rzecz jasna, zainteresowanie i to na tyle duże, że Nauczycielka Fizyki z województwa śląskiego zgłosiła zdecydowaną chęć udziału w Projekcie CREDO-Maze. Uczniowe w jej szkole uczestniczą już w projekcie CREDO, są więc zaznajomieni z problematyką promieniowania kosmicznego i myślę, że bedziemy mogli niebawem nawiązać z nimi ściślejszą współpracę.
Impreza Festiwalowa udała się, czego się spodziewaliśmy. Odwiedził nas przy tej okazji Dyrektor Wydziału Łódzkiego Kuratorium Oświaty, który nasz projekt wspiera i mu w jakimś sensie patronuje.
Na wykład nasz i prezentacje zapisali się uczniowie z XXIX LO z Łodzi (30), LO z Poddębic (30), LO im. Adama Mickiewicza z Żychlina (27), Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Głowna (24) , XXX LO z Łodzi (25), X technikum z Łodzi (20), Szkoły Podstawowej im. 4. Pułku Piechoty Legionów z Zapolic (10) i 11 SP z Tomaszowa Mazowieckiego (40). W sumie byłoby ich 206, ale Tomaszów nie dojechał i było tylko (!) 166.
Kilka zdjęć do obejrzenia w naszej galerii.
11 maja o godzinie 12:30 w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Dużej Auli Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się coś, co można by nazwać wykładem z pokazem „Kosmos widziany z Łodzi” https://program.festival.łódź.pl/impreza/szczegoly?id=2024. Zaprezentujemy tam i ideę całości, i pokażemy gotową już szkolną stację pomiarową.
Zapraszamy Wszystkich!